Written by admin

Gram praxe vydá za tunu teorie. Programy pro školy v roce 2016

Na začátku května jsme spustili interaktivní školními výukové programy. Absolvovalo je už bezmála 430 žáků a učitelů. Skrze programy se žáci mohou formou hry seznámit s životem v pevnostním městě.

Naše programy slouží jako doplněk výuky na základních a středních školách, při které zpravidla nebývá prostor pro přiblížení života vojáků a civilistů na přelomu 18. a 19. století.

Mladší žáci si na vlastní kůži vyzkouší, jak vypadal život vojáka. Prouzkoumají, kde vojáci bydleli, co jedli,
s jakými nástroji pracovali. Vydají se do podzemí, kde si vyzkouší rozeznávat různé zvuky tak, jak museli umět minéři, i chodit potmě spletitou sítí chodeb. Když se jim podaří všechny úkoly úspěšně zvládnout, získají mapu, která je zavede k pevnostními pokladu.

Starší žáky čeká o něco těžší a složitější hra. Jejím cílem není jen přiblížit život vojáků, nýbrž všech složek obyvatelstva ve městě. Postupně si vyzkouší, jak rozdělával oheň hostinský? Jaké suroviny zajišťoval zásobovací úřad?  Které nástroje používali řemeslníci nezbytní ve městě? Dále je čeká také úkol pro dělostřelce v bývalé prachárně, zatímco v podzemí se vžijí do kůže minérů. Velitelé pak mají za úkol mj. přečíst část autentického hlášení psanou v kurentu. Žáci v týmech soutěží mezi sebou. Nakonec však získávají zaslouženou odměnu i pochvalu všechny týmy za příkladnou spolupráci.

Těší nás zájem škol z blízka i dáli, které se k nám rády vrací, i těch, které zavítají do pevnostního města poprvé. Věříme, že zážitek si odnesou všichni účatníci. Těšíme se na viděnou. 🙂