Written by admin

Ohlédnutí za turistickou sezonou 2015

Pevností město Josefov láká každým rokem více a více návštěvníků. Většina z nich zavítá i do našeho turistického areálu na Bastionu I a do podzemních chodeb. Oproti loňskému roku se zvýšila návštěvnost
o 610 příchozích. Celkově jsme tedy napočítali 25 697 turistů z více jak 20 zemí západní
i východní polokoule – z Norska i Kataru, Kanady i Austrálie.

A to nepočítáme děti do 6 let! Z návštěvní knihy a kroniky se dozvídáme vaše postřehy, zážitky, dojmy, připomínky. Chceme se s vámi podělit o ty nejzajímavější.

Mnohým návštěvníkům se obzvlášť vryl do paměti úsek prohlídky v podzemních chodbách, kdy se prochází potmě. Někteří měli strach (nebo to aspoň tvrdí), někteří si to užívali: „Nejkrásnější byla tma“, jak se stručně vyjádřil Jakub Seidl z Berouna. Michalův komentář nasvědčuje, že mu chvílemi šlo dokonce o život: „Dobrý a strašidelný. Díky za přežití.“ Z další poznámky mrazí: „Zde dojde k hrozné tragédii!!!“ Najdou se však i tací, kteří se dožadují delší prohlídkové trasy. Jeden nezmar napsal: „Chceme projít všechny chodby.“

Četné komentáře se týkají ducha Ignáce Pábila a svědčí o fantazii i odhodlání našich odvážných návštěvníků: „Ignác lechtal po zádech.“ „Ignáci, teď jsi na řadě TY!“ Jiní byli zklamaní, že se s ním nepotkali, někteří zas byli tomu rádi. Toník varuje: „Dejte si pozor na duchy!!!!!!!“ Jeden spokojený rodič poznamenal: „Je to super, neodnesl mně duch dítě, je hodný J.“ Návštěvník Lookas se o napínavé dobrodružství postaral sám, i bez přispění nadpřirozených sil: „Dvakrát jsem se ztratil, třikrát mě hledali
a z hodinové prohlídky se rázem stalo zaplněné celé odpoledne.“ Jak by řekl klasik – konec dobrý, všechno dobré, a my jsme rádi, že se i během letošní sezony všichni účastníci prohlídek vrátili.

Již abonentním návštěvníkem je Fantomas, který stejně jako v loňském roce přijel navštívit náš turistický areál opakovaně. Dokonce se stalo, že stihl několik prohlídek během jednoho měsíce za sebou a ještě nikdy nezapomněl upozornit, že se opět vrátí. Vážíme si jeho vytrvalého zájmu!

Podobnou stálicí naší kroniky jsou příspěvky fanoušků metalu, kteří se vyjadřují velmi lakonicky, za to originálně: „Chládek je prima, piva málo.“ „Tma je nejbrutálnější.“ „Temno je všechno.“ Co tím pisatel myslel, nevíme. Máme ovšem radost, když se s námi podělíte, např. o své úvahy o smyslu válek: „Žijme v míru, užijme peněz pro lepší zítřky bez válek a násilí“, zafilozofovala Marie Ryklová z Křince.

Je skvělé číst o tom, že pobyt v podzemí zvládají i klaustrofobici, někteří se dokonce po prohlídce obávané klaustrofobie zbavili: „Díky skvělému výkladu jsme zvládli klaustrofobii a užili si skvělé odpoledne.“ „Díky moc, paráda, vím už, že nemám klaustrofobii.“ Že by byly chodby léčivé?

Rádi bychom vám, milí návštěvníci, v mnohém vyšli vstříc. Přes naši vůli a snahu se někdy stane, že ne všichni odcházejí na výsost spokojení. Ku příkladu někoho při prohlídce ruší děti, které řvou, dalšímu vadí nerovná podlaha, absentující netopýři nebo nestrašící strašidlo, omšelost města nebo výše vzpomínaná všudypřítomná tma. Vážíme si vašich připomínek. Pro příští sezonu se budeme snažit podobným nepříjemným situacím vyvarovat a nedostatkům předcházet (např. nebudeme do podzemí pouštět děti vůbec a zakážeme tmu :-)).

Nakonec uvádíme několik upřímných zdravic, které nám zanechali ti spokojenější. Učitelé Gymnázia v Uherském Hradišti se vyjádřili takto: „Děkujeme za prohlídku a přejeme mnoho štěstí
a stejně tak i dobrých, úžasných průvodců jako byl ten dnešní.“ „Přál bych této pevnosti, aby dál fungovala.“

My si to také přejeme :-). Krásný nový rok 2016 všem.